Modernizacja systemu napowietrzania ścieków w reaktorach biologicznych na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków „Łyna” w Olsztynie to pierwsze zadanie w ramach projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Olsztyn etap II – modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Łyna w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno-ściekowa priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”. Celem projektu jest zwiększenie efektywności usuwania azotu i fosforu oraz optymalizacja pracy reaktorów biologicznych.
Umowa z Wykonawcą firmą Instal Warszawa S.A. została zawarta 4 listopada 2024 r. Jej wartość to ok. 86 mln zł.
Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych obejmujących: roboty architektoniczno-konstrukcyjne, instalacje sanitarne, instalacje technologiczne, instalacje elektryczne, instalacje AKPiA oraz wykonanie Nadrzędnego Systemu Sterowania procesem oczyszczania ścieków. Modernizacja technologii napowietrzania w reaktorach biologicznych oczyszczalni ścieków „Łyna” ma na celu zwiększenie efektywności usuwania związków biogennych (azot i fosfor) oraz dostosowanie technologii do wymogów nowego pozwolenia wodnoprawnego po 2025 r., zgodnego z dyrektywą 91/271/EWG.
Napowietrzanie to proces wprowadzania powietrza do ścieków w celu stworzenia warunków bardziej efektywnego usuwania zanieczyszczeń organicznych. Poprawia efektywność oczyszczania biologicznego, przyspiesza proces, przyczyniając się do redukcji jego kosztów, a przy tym minimalizuje emisję nieprzyjemnych zapachów. Zakończenie realizacji inwestycji jest planowane na rok 2027.