W siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olsztynie podpisali umowę na dofinansowanie projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Olsztyn etap II – modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Łyna w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno-ściekowa priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”.
Planowany całkowity koszt projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Olsztyn etap II – modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Łyna” wynosi 112 689 952,50 zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to 61 345 420,50 zł.
Projekt realizowany do końca 2027 r. obejmuje cztery zadania:
- Zadanie nr 1: Modernizacja systemu napowietrzania ścieków w reaktorach biologicznych na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków „Łyna” w Olsztynie. Celem zadania jest zwiększenie efektywności usuwania azotu i fosforu oraz optymalizacja pracy reaktorów biologicznych.
- Zadanie nr 2: Modernizacja studni głębinowej – wykonanie otworu rozpoznawczo-eksploatacyjnego (studni zastępczej nr IIIB) oraz likwidacja studni nr IIIA na terenie ujęcia wód podziemnych „Zachód” dla miasta Olsztyna. Celem zadania jest zapewnienie niezawodnego dostępu do źródeł oraz poprawa jakości wody surowej.
- Zadanie nr 3: Ograniczenie zużycia energii elektrycznej na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków „Łyna” – modernizacja oświetlenia zewnętrznego. Celem zadania jest redukcja zużycia energii elektrycznej oraz poprawa bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej oczyszczalni.
- Zadanie nr 4: Ograniczenie zużycia energii elektrycznej na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków „Łyna” – budowa kogeneracyjnego agregatu prądotwórczego zasilanego biogazem wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Celem zadania jest zwiększenie efektywności wykorzystania biogazu z osadów ściekowych, zwiększenie samowystarczalności energetycznej oczyszczalni oraz redukcja kosztów emisji gazów cieplarnianych.
Grupą docelową korzystającą z efektów realizacji inwestycji dofinansowanych ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 są wszyscy mieszkańcy aglomeracji Olsztyn korzystający z usług świadczonych przez PWiK Sp. z o.o. w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
Celem projektu po realizacji wszystkich zadań jest przyczynienie się do zrealizowania, przez Aglomerację Olsztyn, zobowiązań
wynikających z Dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, a tym samym poprawa stanu środowiska naturalnego.
Efektem realizacji projektu będzie wprowadzenie zaawansowanych systemów sterowania i monitoringu w celu optymalizacji pracy oczyszczalni, zwiększenie niezawodności i skuteczności usuwania zanieczyszczeń oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych, poprzez działania informacyjne i edukacyjne skierowane do mieszkańców aglomeracji Olsztyn.
Na zdjęciu: Wiesław Pancer (Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o. w Olsztynie), Robert Gajda (wiceprezes NFOŚiGW w Warszawie), Krzysztof Wawrzyniuk (Dyrektor Infrastruktury i Rozwoju PWiK Sp. z o.o. w Olsztynie).